×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برچیدن دست دلالان، خواسته کشاورزان سلماسی از دولت مردمی

به گزارش پایگاه خبری عصر سلماس، رفع مشکلاتی نظیر صادرات و خرید سیب درختی و زیر درختی و کوتاه کردن دست دلالان نیازمند اهتمام مسئولان در دولت سیزدهم است که با رفع این چالش ها، زمینه امید کشاورزان و رونق بازار تولید و مصرف فراهم می شود.

سال‌هاست که انباشت سیب درختی درجه ۳ در کنار جاده های آذربایجان غربی چهره نازیبایی به محورهای مواصلاتی ارومیه و سلماس و برخی دیگر از شهرهای استان بخشیده است که این منظر زشت و نامیمون بر قیمت، تولید و صادرات آن و معیشت کشاورزان این مناطق نیز تاثیر مستقیمی داشته است.

پایین بودن قیمت فروش محصول نسبت به هزینه های تولید آن، نامشخص بودن وضعیت صادرات و پایین بودن توان مالی باغداران و همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران آذربایجان غربی است.

تولید بیش از ۱.۲ میلیون تنی سیب درختی و گردش مالی بالای ۵۰ میلیارد تومانی در نتیجه دلالی های کنار جاده ای و ارز آوری ۳۲۶ میلیون دلاری صادرات سیب برای استان از مواردی است که اهمیت پرداختن به رفع این چالش را دو چندان می کند.

کشاورزان سیب‌کار آذربایجان غربی امیدوار و منتظر هستند تا دولت با تدابیر خود در این عرصه دست سودجویان از جیب کشاورزان را کوتاه و کام شان را با حلاوت دسترنج شان شیرین کند.

سیب صنعتی حاصل کمبود مواد مغذی خاک و عدم آموزش به کشاورزان است

علی هاشمی از کشاورزانی است که سالانه ۳۰ درصد از محصول سیب درختی خود را که بین ۱۰ تا ۲۰ تن می شود به دلالان می فروشد.

وی معتقد است که فروش سیب به این صورت هدر دادن منابع آبی استان است چرا که برای یک سیب ۱۰۰ گرمی بین ۴۰ تا ۷۰ لیتر آب مصرف می شود.

این کشاورز با بیان اینکه ۱۰ درصد از سیب های زیر درختی حاصل ریزش بادی است، افزود: ۲۰ درصد ریزش مابقی این سیب ها نتیجه کمبود مواد آلی، کود و ریز مغذی های خاک و عدم هرس به موقع است که باید جهاد کشاورزی آموزشهای لازم را به باغداران بدهد.

هاشمی با بیان اینکه اگر کشاورزی مطلوب و فن اورانه و همراه با آموزش باشد هرگز سیب صنعتی تولید نمی شود، ادامه داد: این چرخه معیوب بازی دو سر باخت برای دولت و کشاورز و برد کارخانه داران، صادرکنندگان و وارد کنندگان را در بردارد و راه حل آن آموزش های جهاد کشاورزی است که خلا بزرگی را در آن می توان مشاهده کرد.

این کشاورز هرس اصولی، کوددهی به موقع، ابیاری اصولی و کوددهی سالم و به موقع را عاملی در کاهش سیب زیر درختی عنوان کرد.

وی بر این باور است که سیب زیر درختی تبدیل به یک تجارت بزرگ شده و دست های زیادی پشت پرده هستند تا این بازار پر رونق بماند.

وی با بیان اینکه هم اکنون سیب صنعتی به قیمت هشت تا ۱۰ هزار ریال از سوی دلالان خریداری می شود، گفت: کارخانه ها نیز سیب درختی درجه ۳ را به قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال از دلالان میخرند و در این میان سود زیادی نصیب دلالان می شود که میتوان گفت انان نیز دست نشانده کارخانه داران هستند.

قیمت پایین سیب زیر درختی اهرم فشار بر دولت است

یکی دیگر از کشاورزان سلماسی که در کنار کشاورزی در کارخانه تولید کنستانتره سیب اشغال دارد در این زمینه خواهان رسیدگی ویژه دولت به موضوع شد و گفت: قیمت پایین خرید سیب درختی درجه ۳ ابزاری از سوی کارخانه داران برای فشار غیر مستقیم بردولت در زمینه کاهش قیمت است.

وی افزود: جریانی که در راستای کاهش خرید قیمت سیب صنعتی از کشاورزان هر ساله تکرار می شود، فقط به نفع کارخانه داران و صادرکنندگان است تا با کاهش قیمت خرید و استرس به کشاورزان باعث شوند آنان محصول را به قیمت کمتری بفروشند.

این کشاورز ادامه داد: تبلیغات رسانه ای و ایجاد فشار روانی برای کشاورزان بهترین ابزار افراد متنفع از این بازار عظیم است تا بتوانند سود سرشاری به جیب بزنند.

آزادی با بیان اینکه صادر کنندگان نیز در این میان سهم مهمی دارند، ادامه داد: وقتی تبلیغات منفی در زمینه بازار سیب درختی انجام می شود، کشاورزان به دولت فشار مضاعفی در زمینه حل چالش وارد می کنند.

بر اساس اظهارات وی در این میان دولت مجبور است مشوق های صادراتی کلان به صادر کنندگان بدهد و در این بین باز سر کشاورز بی کلاه می ماند و کارخانه دار و صادر کننده سود کلانی را به جیب می زند.

وی از دولت سیزدهم خواست تا با مدیریت خرید سیب درختی و بازار این محصول دست دلالان و برهم زنندگان بازار و آنان که با ایجاد تبلیغات منفی در صدد ایجاد تشویش و استرس برای کشاورزان در زمینه عرضه سریع و با قیمت پایین محصول هستند، از بازار کوتاه کند.

کارخانه داران موظف هستند سیب صنعتی را از جایگاه های مجاز خریداری کنند

مدیرعامل اتحادیه باغداران آذربایجان غربی در این باره گفت: کارخانه داران سال هاست موظف هستند سیب درختی را از جایگاه های بهداشتی و مورد تایید خریداری کنند ولی همچنان شاهد انباشت سیب به صورت غیر مجاز در کنار جاده ها هستیم.

امیر مرادی بیان کرد: دلالان کنار جاده ها سیب زیر درختی را به قیمت هشت هزار ریال از کشاورز خریداری می کنند و به قیمت ۱۲ هزار ریال به کارخانه میفروشند که سود خوبی را در یک معامله به جیب می زنند.

وی ادامه داد: در نشست با استاندار آذربایجان غربی در هفته گذشته مقرر شده است تا کارخانه داران سیب صنعتی مورد نیاز را از جایگاههای مجوز دار خریداری کنند و قیمت مصوب نیز ۱۵ هزار ریال تعیین شده است.

طبق گفته های مرادی تمکین یا عدم تمکین کارخانه داران استان از این قیمت در هفته جاری مشخص خواهد شد.

سهم ۷۰ درصدی استان از صادرات کشوری سیب

استاندار آذربایجان‌غربی ضمن انتقاد از دخالت برخی از کارخانجات در تعیین قیمت سیب، گفت: به هیچ فرد، دستگاه و کارخانه‌ای اجازه ضایع کردن حق کشاورزان را نخواهیم داد.

محمدمهدی شهریاری با انتقاد از برخی از کارخانه‌داران در ارتباط با دپو شدن سیب‌های استان در کنار جاده‌ها، اظهار کرد: متأسفانه برخی از افراد نسبت به ایجاد ایستگاه‌های خرید سیب در کنار جاده‌ها اقدام کرده و در چرخه خرید و فروش این محصول اختلال ایجاد می‌کنند.

وی ضمن تأکید بر جلوگیری از چنین اقداماتی در سال جاری توسط دستگاه‌های مربوطه، بیان کرد: نباید کارخانجات در تعیین قیمت خرید سیب دخالت کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی عنوان کرد: اجازه نمی‌دهیم حقوقی از کشاورزان ضایع شود، در همین راستا محدودیت‌هایی برای کارخانه‌داران اعمال خواهد شد تا هیچ قانون‌شکنی صورت نگیرد.

شهریاری با بیان این‌که سال گذشته بیش از ۸۸۵ هزار تن سیب از کشور صادر شد، افزود: این میزان صادرات ۳۲۶ میلیون دلار ارزآوری برای کشور به دنبال داشت که سهم استان آذربایجان‌غربی از این مهم ۷۰ درصد بود.

وی تعامل باغداران و کارخانه‌داران را عاملی بر ادامه روند مطلوب تولید سیب در استان دانست و یادآور شد: این تعامل باید دوطرفه باشد تا از مشکلات آتی همانند کاهش سطح باغات و تعطیلی کارخانجات جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان‌غربی ضمن انتقاد از سازمان جهاد کشاورزی استان، اضافه کرد: آمار اعلامی تولید سیب از سمت این سازمان بایستی به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا بتوان متناسب با آمار واقعی برای آینده سیب استان تصمیم‌گیری کرد.

طبق پیش بینی های انجام شده امسال ۱.۲ میلیون تن سیب درختی در سطح بیش از ۶۰ هزار هکتار از باغهای این استان تولید میشود.

باغ های سیب در همه شهرهای استان اذربایجان غربی وجود دارد ولی ارومیه با اختصاص حدود ۴۵ درصد از این باغ ها در رتبه اول و شهرهای سلماس، مهاباد، اشنویه، نقده و میاندوآب در ردیف های بعدی قرار دارند.

امسال ۸۲ مرکز خرید، کار خرید را بر عهده خواهند داشت که شامل ۴۰ مرکز متعلق به سازمان تعاون روستایی، ۳۰ مرکز بخش خصوصی دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و ۱۲ سردخانه ذخیره سازی میوه است.

سال گذشته، ۸۸۵ هزار تن سیب درختی به کشورهای خارجی صادر شد که حدود ۷۰ درصد از این میزان محصول تولیدی استان از آذربایجان غربی بود که ۳۲۶ میلیون ارز آوری برای کشور داشت که باید تمهیدات لازم برای توسعه صادرات محصول سیب در بازارهای جهانی فراهم شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان های فارسی یا تورکی باشند منتشر نخواهند شد.