×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
۱۵ سال بی‌برنامگی در منطقه ویژه اقتصادی سلماس

۱۵ سال از تصویب منطقه ویژه اقتصادی سلماس گذشته که پس فراز و فرودهای گسترده در این زمینه پروژه یاد شده اخیرا به مرحله جذب سرمایه‌گذار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ۱۵ سال پیش هیئت وزیران با طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سلماس موافقت کرده و  سال ۸۹ نیز طرح یاد شده توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

به این ترتیب از سال ۸۹ تا ۹۳، سازمان شهرک‌های صنعتی به‌عنوان مجری منطقه ویژه اقتصادی سلماس انتخاب شد اما پس از اینکه سال‌ها پروژه یاد شده مسکوت ماند، بالاخره اجرای این پروژه به شهرداری همان شهر واگذار شد.

از این رو علی‌رغم اینکه سال‌ها است از تصویب و کلنگ‌زنی منطقه ویژه اقتصادی سلماس گذشته و مجری آن هم مشخص شده، باز هم می‌بینیم روند تکمیل و اجرای پروژه لاک‌پشتی است و کار بسیار کند پیش‌رفته که همین امر می‌تواند به افزایش هزینه‌های اجرا و دستاوردهایش منجر شود. این درحالی است که  اخیرا طرح جامع منطقه ویژه سلماس به پایان رسیده اما تاکنون زیرساخت‌های آن تکمیل نشده است.

برخی مسئولان اقتصادی استان، این تاخیر را عامل غیر اقتصادی شدن کل پروژه می‌دانند و  معتقد هستند که منطقه مشترک صنعتی و تجاری با کشورهای همسایه بهتر از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی است.

آمادگی منطقه ویژه اقتصادی سلماس برای جذب سرمایه‌گذار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم‌اکنون زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی سلماس در حال پایان است اظهار کرد: ۱۲۱ هکتار آن تصاحب شده اما در فاز نخست، ۵۰ هکتار این منطقه احیاء می‌شود.

بهنام شهدی تصریح کرد: در این راستا در برخی نقاط دیوارکشی و حصارکشی انجام و چاهی نیز برای تامین آب شرب حفر شده و همچنین برای تامین آب صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سلماس، مجوز ۲۰ لیتر بر ثانیه گرفته شده است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر انعقاد قرارداد برق‌کشی منطقه ویژه اقتصادی سلماس به پایان رسیده و گازکشی نیز در حال انعقاد است و در بحث گمرک، با وجود داشتن مجوز از وزرات اقتصاد و دارایی، اما هیچ اقدامی انجام نشده چون در بحث اعتبارات مشکلاتی وجود دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی افزود: پیش‌بینی می‌شود که اعتبارات ساختمان گمرک آن، نیمه نخست سال آینده توسط منابع ملی یا استانی تامین شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون جذب سرمایه‌گذار در این منطقه انجام نشده است اظهار کرد: سرمایه‌گذاران می‌توانند از این منطقه بازدید کرده و در صورت علاقه‌مندی اقدام به‌سرمایه‌گذاری کنند.

 

منطقه ویژه اقتصادی سلماس برای ۵ هزار نفر اشتغال‌زایی می‌کند

با وجود اینکه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی اعلام کرد؛  تاکنون سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی نکرده اما رئیس شورای شهر سلماس با اشاره به اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلماس گفت: هم‌اکنون دو سرمایه‌گذار داخلی برای سرمایه‌گذاری در تولید برق و پتروشیمی این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند.

عبدالله مطلبی همچنین افزود: از سوی دیگر یک سرمایه‌گذار ترک در بحث بازیافت و پسماند اعلام آمادگی کرده و با این سرمایه‌گذاری، زباله شهرستان‌های خوی، سلماس، ارومیه، تسوج، نوشین‌شهر، مرند، جلفا و تازه شهر خریداری و در کارخانه استفاده اقتصادی می‌شود.

وی در ادامه ضمن تاکید بر ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز اظهار کرد: آغاز مرحله اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سلماس منوط به احداث ساختمان گمرک در این منطقه است.

مطلبی تصریح کرد: دستور احداث این ساختمان نیز از وزیر اقتصاد و دارایی گرفته شده و با توجه به اینکه تمامی کالاهای اولیه و ورود و خروج آن باید در گمرک ثبت شود، باید با جذب اعتبارات، کار احداث آن آغاز شود.

وی بیان کرد: با راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس برای پنج هزار نفر زمینه اشتغال‌زایی فراهم شده و همین خود قسمتی از مشکل بیکاری در منطقه را حل خواهد کرد.

 

واگذاری منطقه ویژه اقتصادی به شهرداری اشتباه بود

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌غربی نیز در رابطه با آخرین وضعیت منطقه ویژه اقتصادی سلماس اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سلماس در مرحله جذب سرمایه‌گذار است که تاکنون این مهم انجام نشده است.

حسین سیوانی گفت: برای احداث ساختمان گمرک نیز نقشه سازه آماده و محدوده ساخت آن برای گمرک مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در این منطقه به دنبال جذب سرمایه‌گذار واقعی هستم افزود: چون در شهرداری، این توان مالی وجود ندارد که اقدام به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی کند لازم است برای جذب سرمایه‌گذاری سیاست‌گذاری دقیق‌تری انجام شود و سرعت عمل بالاتری داشته باشیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌غربی گفت: در این رابطه اشتباهی که انجام شده، این است که موضوع احداث منطقه ویژه را به شهرداری واگذار کرده‌اند در حالی که آنها نه تنها توان مالی لازم را ندارند بلکه اصولا در این زمینه تخصص مناسب و اشراف کامل به موارد این چنینی را هم ندارند و همین موضوع عاملی در بروز چالش‌های جدی در اجرای کار شده است.

وی بیان کرد: البته شهرداری دارای برخی ظرفیت‌ها است اما اینکه منطقه ویژه راه‌اندازی کند بعید به نظر می‌رسد به همین سبب، خود شهرداری سلماس نیز به دنبال سرمایه‌گذار ثالث است.

سیوانی گفت: استانداری آذربایجان‌غربی پیگیر جذب سرمایه‌گذار است و با چند نفر نیز مذاکره و گفتگو کرده اما با توجه به افزایش قیمت ارز و مشکلات صادرات و واردات و از سوی دیگر بحث تحریم‌ها، جذابیت سرمایه‌گذاری کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: بی‌شک برای جذب سرمایه‌گذار، توجیه اقتصادی لازم است چون اگر نباشد، هیچ سرمایه‌گذاری این خطر را قبول نمی‌کند بنابراین امید است که این دوران سریع‌تر طی شده تا ضمن جذب سرمایه‌گذار، به راه‌اندازی منطقه ویژه بیانجامد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌غربی گفت: متاسفانه دولت نمی‌تواند در آنجا سرمایه‌گذاری کند چون معقول نیست و برای آن، جذب سرمایه‌گذار لازم است.

وی گفت: دولت در بخش تخصیص زمین از طریق منابع طبیعی، مجوزدهی، رفع موانع کار، تشریفات اداری و سازمانی و استقرار نهادهای سازمانی وظیفه دارد اما در بحث سرمایه‌گذاری و اینکه منطقه‌ای کارکرد اقتصادی و تجاری داشته باشد مستلزم حضور بخش خصوصی است.

دولت نباید به موضوع منطقه ویژه اقتصادی سلماس ورود کند

سیوانی اظهار کرد: بنابراین ورود دولت در این مناطق اشتباه است و بی‌تردید نیز هر نوع فعالیت اقتصادی به ویژه در مناطق ویژه و آزاد، بدون بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست و عنصر مهم بخش خصوصی نیز برای جذب سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه آزاد و اقتصادی این است که صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه در مناطق ویژه، بازارچه‌های مرزی و پنج گمرک وجود دارد، شاید آنگونه که در این مناطق احساس می‌شود نتوان منطقه ویژه اقتصادی ایجاد کرد.

سیوانی با اشاره به اینکه شاید به جای منطقه ویژه اقتصادی، منطقه مشترک صنعتی و تجاری با کشورهای مجاور، بیشتر مثمرثمر باشد گفت: بنابراین نیازمند کارکارشناسی بوده اما شاید در زمانی که منطقه سلماس تصویب شد ملاحظات فنی و مطالعاتی آن به خوبی انجام نشده بود.

آمادگی سازمان صنعت و معدن برای استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه اگر زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی سلماس آماده شود جزو ظرفیت‌های مهم بخش صنعت به شمار می‌رود افزود: در صورت آماده بودن زیرساخت‌ها، واحدهای تولیدی و صنعتی آمادگی استقرار در آن منطقه را دارند.

غلامرضا بابایی با بیان اینکه اگر منطقه ویژه اقتصادی سلماس راه‌اندازی شود کمک بزرگی به حل مشکل بیکاری می‌کند تصریح کرد: از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران به مدت ۱۵ سال از عوارض و مالیات معاف هستند.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی همانند منطقه خاصی است که گمرک در آن مستقر بوده و کار اقتصادی در آن انجام می‌شود.

گزارش از نصیبه نیک‌زاد قوشچی تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان های فارسی یا تورکی باشند منتشر نخواهند شد.