تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳

منطقه ویژه اقتصادی سلماس نه آب و برق دارد نه گاز

منطقه ویژه اقتصادی سلماس نه آب و برق دارد نه گاز

 منطقه ویژه اقتصادی سلماس در اردیبهشت سال ۸۲ به تصویب هیئت وزیران و در دی ماه ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. هر کس فکر کند غیر از این، اتفاق دیگری روی زمین برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس افتاده سخت در اشتباه است، چون از آن تاریخ به بعد هر چه در

 منطقه ویژه اقتصادی سلماس در اردیبهشت سال ۸۲ به تصویب هیئت وزیران و در دی ماه ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

هر کس فکر کند غیر از این، اتفاق دیگری روی زمین برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس افتاده سخت در اشتباه است، چون از آن تاریخ به بعد هر چه در این باره اتفاق افتاده فقط یک مشت جلسه با خروار خروار وعده پیگیری بوده که نتیجه آن به گذاشتن آجری روی آجر در این منطقه منجر نشده و تحقق حتی یک سرمایه‌گذاری یک میلیون تومانی را در پی نداشته است.

اکنون پس از ۱۵ سال از تصویب راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس تازه دولتمردان محلی دور هم نشستند و جلسه تشکیل دادند و تازه متوجه شدند که این منطقه ویژه که قرار بود اقتصاد یک شهر و استان را تغییر داده و مناسبات اقتصادی ایران و ترکیه را به ۳۰ میلیارد دلار در سال برساند اصلاً برق و گاز ندارد که هیچ، بلکه آب هم ندارد.

ادامه بررسی نافرجام و رفع بی نتیجه مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سلماس

گویا دیروز تعدادی از مدیران محلی آذربایجان غربی در جلسه بررسی و رفع مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سلماس متوجه شده‌اند که تأمین زیرساخت‌های لازم از جمله تأمین آب، برق و گاز برای منطقه ویژه اقتصادی سلماس ضرورت دارد چراکه برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سلماس باید این زیرساخت‌های اولیه آماده شود.

در جلسه موصوف پس از کشف این حقیقت اظهار امیدواری هم شده و حتی انتظار هم رفته که دستگاه‌های ذیربط بر اساس مصوبات جلسه قبل و تصمیمات اخذ شده، نسبت به آماده‌سازی زیرساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی سلماس اقدام کنند.

در این جلسه کسی از دستگاه‌های ذیربط نپرسیده که چر در این همه سال به فکر این نیافتاده اند که یک منطقه ویژه اقتصادی که مصوبه دولت را هم دارد، ممکن است برای جلب سرمایه گذار خارجی و داخلی به آب احتیاج داشته باشد، شاید هم کمی برق و گاز هم لازم داشته باشد.

منطقه ویزه

قصه پر غصه سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی سلماس

 سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی سلماس مشابه کودکان زوج‌های طلاق گرفته می‌ماند که گاه پیش پدر می‌مانند برخی وقتها پیش مادر می‌روند و برخی وقتها هم باید مهمان مادر بزرگ یا پدر بزرگ و عمه و خاله شوند.

منطقه ویژه اقتصادی سلماس در ابتدا به شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی وابسته بود و قرار بود این شرکت تکلیف این منطقه را روشن کند، اما چون این شرکت از اداره کرد خودش هم عاجز بود و سال‌های سال نتوانست گره‌ای از گره‌های منطقه ویژه اقتصادی سلماس را بگشاید بنابراین چهار سال پیش قربانعلی سعادت استاندار وقت آذربایجان غربی پرونده این منطقه را از زیر دست شرکت شهرک‌های صنعتی استان درآورد و به شهرداری سلماس سپرد، شهرداری‌ای که خود آه در بساط نداشت تا با ناله سودا کند به یکباره یک پروژه شکست خورده و بی صاحب را تحویل گرفت که هیچ برنامه‌ای برای آن نداشت.

منطقه ویژه اقتصادی سلماس ۴ سال تمام مثل یک دست شکسته از گردن شهرداری سلماس آویزان بود تا بالاخره در آخرین جلسه بررسی و رفع مشکلات این منطقه تصمیم گرفته شود یک سرمایه‌گذار جدید برای راه اندازی آن پیدا شود.

رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در جلسه یاد شده  اظهار داشته است: تا یک ماه آینده از طریق فراخوان، سرمایه گذار پروژه انتخاب خواهد شد.

ظرفیت زیاد داریم اما امکان استفاده از آن نداریم

البته در همین جلسه ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سلماس بر شماری شده و اظهار شده که اگر چنین منطقه‌ای واقعاً بر روی زمین هم پیاده و هم راه اندازی شود می‌تواند نقش یک هاب بین المللی کالا را بین کشورهای همجوار ایفا کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در همین جلسه با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار و توسعه و رونق اقتصادی جزو مهمترین اولویت‌های استان است، گفته بود: باید با همدلی، همفکری و همکاری تمامی مدیران و نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی، موانع توسعه را رفع و زمینه بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های استان به‌ویژه مزیت مرزی را بیش از پیش فراهم کنیم.

شروع تامین زیرساخت‌ها پس از گذشت ۱۵ سال از مصوبه دولت

فرماندار سلماس نیز در همین جلسه قصه پور غصه سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان از ابتدا تا امروز را قرائت کرد و اظهار داشت: طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سلماس در سال ۸۹ به تصویب رسیده اما متاسفانه هنوز از ظرفیت این منطقه که می‌تواند مسیر توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری و اشتغال زایی را هموار کند استفاده نشده است.

اصغری افزود: با تصمیمات و مصوبات جلسه گذشته که با حضور معاون محترم امور اقتصادی استاندار برگزار شد، در طی دو ماه اخیر اقدامات خوبی در جهت تأمین زیرساخت‌ها و تأمین آب، برق و گاز منطقه آغاز شده است.

تخصیص پولی به اندازه خرید یک خانه برای راه اندازی منطقه اقتصادی ویژه سلماس

ناصر حضرتی‌پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: تاکنون ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی سلماس تخصیص داده شده و امسال نیز اعتباراتی جهت کمک به منطقه ویژه اقتصادی سلماس در نظر گرفته شده است.

البته لازم به یادآوری است که با این رقم می‌توان فقط یک منزل مسکونی معمولی در یکی از خیابان‌های متوسط شهر ارومیه خریداری کرد تا خانواده‌ای ۵ نفری بتوانند در آن زندگی کنند و اعتبارات بعدی برای منطقه ویژه اقتصادی سلماس صرفاً در نظر گرفته شده و نه تصویب شده، نه اختصاص پیدا کرده و نه تخصیص و پرداختی دارد تا بدانیم با آن رقم چه کاری می‌توان انجام داد.

در این جلسه مدیران و کارشناسان شرکت‌های آب منطقه‌ای، توزیع نیروی برق و شرکت ملی گاز استان نیز در خصوص تأمین آب، برق و گاز منطقه ویژه اقتصادی سلماس کما فی السابق اعلام آمادگی کردند

البته پس از ۱۵ سال بالاخره دولت یادش افتاده که منطقه ویژه اقتصادی سلماس یک دفتر هم می‌خواهد که همین دیروز افتتاح شد.

گزارش: محمد آقایی پر

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.