تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰:۳۵

نگين آذربايجان هرروز تشنه‌تر از ديروز

نگين آذربايجان هرروز تشنه‌تر از ديروز

 به گزارش عصر سلماس به نقل از مهر، انگارنه‌انگار که روزي اين سفيدي، رنگ آبي به خود داشت، ديگر افراد همانند سابق نزديکش نمي‌شوند و برخي‌ها هم که نزديک مي‌شوند پا به روي زخم‌هايش مي‌گذارند. زمان همانند ما انسان‌ها صبور نيست که سال‌ها به انتظار بنشيند تا بلکه کسي به عمق فاجعه پي برده و

 دریاچه ارومیه

 به گزارش عصر سلماس به نقل از مهر، انگارنه‌انگار که روزي اين سفيدي، رنگ آبي به خود داشت، ديگر افراد همانند سابق نزديکش نمي‌شوند و برخي‌ها هم که نزديک مي‌شوند پا به روي زخم‌هايش مي‌گذارند.

زمان همانند ما انسان‌ها صبور نيست که سال‌ها به انتظار بنشيند تا بلکه کسي به عمق فاجعه پي برده و نسبت به درمان يک موجود زنده در حال مرگ اقدام کند و بدينگونه است که گذشت هرروز از عمر بزرگ‌ترين درياچه آب‌شور جهان مي‌کاهد و هدر دادن اين روزها به‌ منزله امضا کردن مرگ درياچه اروميه و از بين رفتن و مرگ هميشگي نگين آبي ايران است.

در اين ميان متأسفانه بسياري از اين موضوع غافل هستند که تا دير نشده بايد همه به فکر احياي درياچه و نجات آن باشيم، چراکه حتي يک‌لحظه غفلت نيز موجب پشيماني جبران‌ناپذير در آينده خواهد بود و اين افسوس‌ها هرگز راهي به‌جايي نخواهد برد و بعد از مرگ نگين فيروزه‌اي آذربايجان شايد ما نيز همانند او دچار سرفه‌هاي نفس‌گير شويم و درمان ما انسان‌ها نيز خيلي سخت‌تر از احياي درياچه اروميه باشد.

آزادسازی آب‌های موجود در پشت سدها به‌منظور احیای دریاچه ارومیه

نماينده ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به‌پيش‌بيني‌هاي اداره کل هواشناسي در خصوص افزايش بارش‌ها اظهار داشت: هرچند به گفته کارشناسان ميزان بارش‌ها امسال افزايش يافته اما باوجود بحث‌هاي کارشناسي طبق آمارهاي ارائه‌شده از سوي نهادهاي متولي، ميزان آب‌هاي ورودي به اين درياچه نسبت به سال مشابه ۶۱ درصد کاهش نشان مي‌دهد.

خليل ساعي از لايروبي تمام کانال‌هاي منتهي به درياچه اروميه خبر داد و افزود: بر اساس گزارش‌هاي ارائه‌شده از سوي شرکت آب منطقه‌اي استان تمام کانال‌هاي منتهي به درياچه اروميه لايروبي شده و قرار است بارش‌ها از حوزه آبريز درياچه اروميه به پيکره اين درياچه انتقال يابند.

وي همچنين در ادامه از آزادسازي آب‌هاي موجود در پشت سدها خبر داد و گفت: براي احياي درياچه اروميه قرار است تا بهمن‌ماه امسال آب‌هاي پشت سدها رهاسازي شوند.

نماينده ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي از برنامه‌ريزي‌هاي انجام‌شده در خصوص احياي اين درياچه خبر داد و اظهار داشت: در اين مدت کوتاه که دوره تثبيت نام‌گذاري شده است، اميدواريم طبق پيش‌بيني‌ها اقدامات موردنياز را طبق برنامه‌ريزي‌هاي به‌عمل‌آمده در خصوص احياي درياچه اروميه پيش ببريم.

ضرورت حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه

دبير اول کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرين گزارش‌هاي اعلام‌شده از سوي نهادهاي متولي در خصوص وضعيت درياچه اروميه، اظهار داشت: آخرين وضعيت درياچه اروميه تفاوت زيادي با دوره‌هاي قبلي نداشته و پيگيري‌هاي ما نيز تاکنون به نتيجه مورد قبولچ نرسيده و ما همچنان نگران وضعيت رو به وخامت اين زيست‌بوم آبي هستيم.

محمد اسماعيل سعيدي بابيان اينکه خلأهاي اعتبارات عمراني برخي دستگاه‌هاي اجرايي از محل اعتبارات احياي درياچه اروميه تأمين مي‌شود، افزود: متأسفانه برخيچ دستگاه‌هاي اجرايي به علت کاهش منابع مالي، از اعتبارات ستاد احياي درياچه اروميه استفاده مي‌کنند.

وي با تأکيد بر اينکه برنامه‌ريزي‌هاي طولاني و بي‌حاصل باعث مرگ و خشکي کامل درياچه اروميه مي‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر اعتبارات مالي درياچه اروميه تنها بايد به سمت‌وسوي حفظ وضعيت موجود سوق داده شوند، چراکه برنامه‌ريزي‌هاي طولاني منجر به خشکي اين درياچه مي‌شوند.

دبير اول کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي همچنين در ادامه با تأکيد بر اينکه اعتبارات مالي احياي درياچه اروميه بايد به‌ صورت مستقيم براي احياي اين درياچه اختصاص يابد، گفت: برخي دستگاه‌ها با استفاده از اين اعتبارات و انجام برخي اقدامات، کارهاي انجام‌شده را به‌آساني به احياي درياچه ارتباط مي‌دهند.

سعيدي تأکيد کرد: حفظ وضعيت موجود درياچه اروميه از اهميت بالايي برخوردار است، چراکه آب اين درياچه با گذشت زمان تبخير شده و از ميزان آب کاسته مي‌شود.

وي همچنين بابيان اينکه درياچه اروميه در صورت خشکي کامل هرگز قابل احيا نخواهد بود، اظهار داشت: براساس گفته‌هاي کارشناسان اين درياچه در صورت خشک شدن کامل ديگر قابل احيا نخواهد بود و ما بايد در اين برهه زماني تنها سعي بر حفظ وضعيت موجود درياچه داشته باشيم.

ضرورت حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط‌زيست آذربايجان شرقي در گفت‌وگو با مهر بابيان اينکه تراز آبي درياچه اروميه ۴۰ سانتي‌متر کاهش‌يافته است، اظهار داشت: بر‌اساس آخرين سنجش شرکت آب منطقه‌اي استان که در روز ۹ آبان امسال انجام‌شده و در اختيار محيط‌زيست آذربايجان شرقي قرار گرفته، تراز درياچه از سطح آب‌هاي آزاد نسبت به زمان مشابه ازلحاظ مساحت ۴۰ سانتي‌متر کاهش‌يافته است.

سيد‌محسن قم در ادامه با اشاره به حجم آب درياچه اروميه در روز ۹ آبان امسال و سال مشابه سال گذشته، افزود: حجم آب درياچه اروميه در روز ۹ آبان امسال ۱٫۵۹ ميليارد مترمکعب بود که اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال ۶۹ درصد کاهش‌يافته است.

در حال حاضر درياچه اروميه به ‌مانند بيماري است که به‌صورت اورژانسي به درمان فوري نياز دارد تا حياتش حفظ شود، اما متأسفانه مسئولان باوجوداينکه به اين موضوع واقف هستند براي احياي اين درياچه برنامه‌ريزي‌هاي زمان بري پيش‌بيني مي‌کنند که شايد اين برنامه‌ريزي‌ها همانند نوشدارو پس از مرگ سهراب باشد.

مردم منطقه به‌ويژه در استان‌هاي آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي که نخستين و مهمترين آسيب‌ديدگان خشکي کامل درياچه خواهند بود، همچنان منتظر هستند تا شايد ستاد احياي درياچه اروميه که براي تحقق وعده‌ها تشکيل‌شده، درنهايت گامي در راستاي وظايف و ماهيت ذاتي خود بردارد .

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.