وی اضافه کرد: آنان با حمایت استکبار جهانی امید داشتند که با براندازی حاکمان کشورها این مناطق را در اختیار بگیرند و قدرت اتحاد جهان اسلام و محور مقاومت را از این طریق تضعیف کنند.

وی اظهار کرد: با عنایت ویژه خداوند متعال، تمامی توطئه های دشمنان در منطقه درهم شکسته شده و امروز در سوریه و عراق روزهای آخر تصرف توسط داعش در حال سپری شدن است.

وی ادامه داد: با تلاش نیروهای مردمی، ارتش و دیگر دست اندرکاران، امروز حاکمیت سوریه استحکام مجدد یافته است و دشمنان این کشور نیز بقای حکومت آن را مورد پذیرش قرار داده اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به هوشیاری مرجعیت عالیقدر در عراق و تشکیل بسیج مردمی در این کشور، این امر را عامل خنثی سازی توطئه های دشمنان در این کشور برشمرد و گفت: در عراق نیز تا چند هفته آینده تصرف سرزمینی توسط داعش وجود نخواهد داشت.

سرلشکر باقری با تاکید بر اینکه اتمام تصرف سرزمینی توسط داعش نباید به معنای اتمام تفکر غلط تکفیری انگاشته شود، افزود: جوانان و نخبگان دنیای اسلام و کشورمان باید به صورت مستمر و با هوشیاری زیاد در راستای شناخت و دور کردن این آسیب از جامعه اسلامی تلاش کنند.

وی دیگر توطئه استکبار جهانی در منطقه را تجزیه طلبی جهان اسلام با جرقه نخست در شمال عراق عنوان کرد و ادامه داد: در هفته های گذشته بر اساس یک فکر موهوم و توطئه آمریکایی ها و صهیونیست ها، همه پرسی در شمال عراق برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه کردهای این منطقه هیچ چیز از سایر شهروندان عراقی در استفاده از منابع مالی و خدادادی این کشور کم نداشتند، بیان کرد: استفاده قابل توجه از درآمدهای نفتی عراق، بهره مندی از توان نیروهای مسلح، در اختیار داشتن مرزهای کردستان از جمله این موارد بود.

وی اضافه کرد: با وجود این امتیازها، حکومت اقلیم کردستان عراق به چاه های نفت کرکوک و مناطقی از استان های دیاله و موصل در این کشور دست اندازی کرده بود.

وی به مخالفت بسیاری از احزاب و شخصیت های کرد عراقی با برگزاری همه پرسی اشاره کرد و ادامه داد: با این وجود، مدیریت اقلیم کردستان عراق با تشویق آمریکایی ها و صهیونیست ها اقدام به برگزاری این همه پرسی کرد ولی این توطئه نیز در مراحل نخست و بدون خونریزی خاتمه یافت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری عوامل وحدت ملی در کشورمان را بسیار زیاد دانست و بیان کرد: ایران اسلامی در شرایط کنونی از استحکام و قوای بی نظیری برخوردار است که این امر با عنایت خداوند متعال، رهبری مقام معظم رهبری، تلاش نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی و همراهی و مشارکت مردم و اقشار مختلف به دست آمده است.

سرلشکر باقری اتحاد بین نیروهای مسلح را در کشور بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: در توطئه اخیر آمریکایی ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، دولت و مسئولان رده بالای کشوری و استانی در کنار سپاه ایستادند و وحدت خود را به خوبی به نمایش گذاشتند.

وی با تاکید بر اینکه توطئه های نظام سلطه علیه ایران اسلامی از ابتدا شکست خورده است، افزود: همه طرح هایی که از سوی آمریکا در دست تهیه و اجراست، نخواهد توانست ذره ای از رشد و حرکت توفنده ملت بزرگ ایران بکاهد.

وی اضافه کرد: شرایط امروز ایران اسلامی با قدرت و درایت رهبر معظم انقلاب به گونه ای است که آمریکا و عوامل آن در منطقه نیز به غیرممکن بودن حمله نظامی به ایران اذعان دارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با قدردانی از تلاش نیروهای امنیت ساز در منطقه شمال غرب کشور، این منطقه را برای ایران اسلامی بسیار با اهمیت دانست و اظهار کرد: در حال حاضر امنیت موجود در این منطقه بسیار قابل توجه و غیرقابل انکار است به طوری که سرمایه گذاران زیادی با استفاده از این امنیت، قصد سرمایه گذاری در راستای رشد شمال غرب کشور را دارند.