×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Friday, 2 December , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

 

عصر سلماس / امیر تیموری / مهمترین ویژگی آموزه های دینی ما در حوزه مسائل اجتماعی و سیاسی اعتدال است. قرآن کریم مسلمانان را راحد وسط می خواند. “وکَذِلک جعلناکم امه و سطا” (بقره آیه 143) پیامبر اعظم (ص) بهترین راه میان افراط و تفریط را میانه روی خوانده است. همچنین حضرت علی (ع) می فرمایند: زنهار از شتابزدگی در کارها بیش از آنکه وقت آن برسد. زنهار از سستی در کارها هنگامی که امکان آن است.ImageHandler.ashx

 وقتی سخن از اعتدال است یعنی اتخاذ یک رویکرد عملی و نحوه رفتار آدمی در مسائل خصوصی و عمومی در میان است، اگر نقطه مقابل عدالت بی عدالتی است، اگر نقطه مقابل عدل ظلم است، اعتدال نقطه مقابل افراط و تفریط و رادیکالیسم است، شخصیت هاي خردمند هیچگاه دست به کارهاي تند و ناگهانی نمی زنند، “مونتسکیو” در کتاب علل عظمت و انحطاط رومیان مشخص می کند که چگونه افراط در بعضی گرایش ها و تفریط در بعضی کارهاي بنیان هاي این تمدن را به نابودي کشیده است، اغلب فکر می کنند رژیم هاي سیاسی یا سیاستمداران فقط به دلیل اعمال ناشایست خود سقوط می کنند در حالی در مواردي وجود دارد که شخص یا رژیم به دلیل اعمال شایسته سقوط می کنند و آن زمانی است که افراط و تندروي در امر پسندیده سبب خروج جامعه از تعادل و اعتدال شده است، وقتی روزنامه نگاران سوسیالیست (چپ) در پی انقلاب 1848 فرانسه قدرت را در قالب حکومت موقت در دست گرفتند چنان در ملی سازي مؤسسات خصوصی و سایر برنامه هاي سوسیالیستی شتابان عمل کردند نتیجه اش این شد که در انتخابات ریاست جمهوري در همان سال یکی از راست ترین چهره هاي سیاسی یعنی ناپلئون سوم روي آوردند او هم تفریطی در برابر افراط سو سیالیست ها بود این تفریط هم به نوبه خود سبب شد تا در انقلاب سال 1871 که به سرنگونی ناپلئون سوم انجامید، جامعه سیاسی به پارلمانتاریستی گرایش پیدا کند.

مثال دیگر حکومت 36 ساله فرانکو در اسپانیا بود که آن هم نتیجه افراط چپگرایان بود مردم اسپانیا طی یک انقلاب آرام رژیم سلطنتی را در سال 1931 سرنگون ساختند و در انتخابات1932نظام جمهوري نو پا به میانه روها سپردند و 4 سال در آرامش زندگی کردند اما در  انتخابات 1936 چپ گرایان تندرو پیروز شدند و مخالفان خود را به شدت حذف کردند و حتی گاهی وقتها دست به ترور زدند در مقابل دولت صف آرایی کردند. فرانکو رهبري مخالفان ضددولتی را در دست گرفت و پس از سه سال جنگ به پیروزي رسید.

در دوره اصلاح طلبان بعضی ها  چنان شتابان می خواستند جامعه را تغییر دهند که نگرانی چهره هاي سنتی سیاسی را باعث شدند حتی تز عبور از رئیس دولت را مطرح کردند که نتیجه اش آوردن عجولانه یک اصول گراي تندرو گردید. همیشه هستند کسانی که از اشتباهات دیگران بهره گرفته و به سر سفره آماده نشستند اما اینها مسأله رفت و آمد یک نفر نیست بلکه گاه جامعه باید در قدرت پذیراي کسانی باشد که چند نسل باید تاوان آن را بدهد.

امروز دولتی اعتدال گرا به همت مردم شکل گرفته است صرف تکیه بر این شعارهاي اعتدال گرایی نشان از خردورزي آن دارد، اما نتیجه کار به شعار نیست بلکه باید در عمل به این شعارها وفادار باشد، اولین حرکت دولت دقیقاً باید در ارتباط با مخالفان و رقیبان باشد، انتخاب چند مهره اصول گرا و اطمینان خاطر دادن به آنها اولین شرط میانه روي است به یاد داشته باشیم که بسیاري از نیروهاي تندرو به تدریج که با عمل با دنیاي سیاست آشنا شدند، دوراندیشی و میانه روي را در پیش گرفتند.

اعتدال گرایی در تداوم عقلانیت سیاسی است، اعتدال گرایی نتیجه به کارگیري گسترده فکر براي مدیریت زندگی است هر جا که فکر فعال می شود، تعادل و اعتدال گرایی نیز مانند آب روان جاري می شود، امید است خروج از هیجان و ورود در فکر و روش علمی، ریشه هاي رادیکالیسم را در بسوزاند. در عموم کشورها عامه مردم درجه اي از احساس و هیجان با خود حمل می کنند، فاجعه آنجاست که نخبگان فکري و تصمیم گیر در کشوري گرفتار هیجان و بی دقتی روزمرگی شوند.

پوپولیسم (عوام گرایی) دشمن عقل گرایی است، در جهان امروز سطح عقلانیت سیاستمداران یک کشور سطح منزلت آنها را تعیین می کند، کشور سنگاپور تقریباً مساحتی نزدیک به شهر تهران دارد اما سنگاپور و گذرنامه آن در حد باورنکردنی در سطح جهان معتبر است، احترام سنگاپور در سطح کشورهاي اسکاندیناوي محاسبه می شود، اما به ندرت از سنگاپور در رسانه ها می شنویم چون مردم و حکومت آن با آرامش مشغول تولید فکر و افزایش کیفیت ها هستند.

سنگاپور در اکثر شاخص ها اول توسعه جزو ده کشور اول جهان است. همان پوپولیستی فکر کردن و هیجان و خودنمایی است که باعث می شود مسئولان یک کشور هر روز در صفحه اول روزنامه باشند. متأسفانه دولتهاي هیجان زده حضور در رسانه ها را نوعی اهمیت و قدرت تلقی می کنند، قدرت در دنیاي امروز در ارقام، شاخص هاي توسعه، توان و توازن زندگی شهروندان است.

براي تحقق این کیفیت ها نیازي به هیاهو نیست کار و فعالیت و کیفیت ها خود گویاست، براي همین است که می گویند دولت هایی کمتر کار می کنند بیشتر حرف می زنند و بالعکس. اعتدال گرایی فرآیندي است که با زحمت بدست می آید زیرا احاطه فکر به هیجان، عقل بر نفس، مطالعه بر غریزه و دقت بر پرگویی، طرح هایی عظیم فرهنگی هستند، ضرب المثلی است معروف که می گوید: کاراکتر و شخصیت ملت ها سرنوشت آنها را رقم می زند، اعتدال گرایی نوعی کاراکتر و شخصیت براي رشد انسان و جامعه است.

ملت ما امروز شاهد به بار نشستن درخت اعتدال در عرصه های مختلف است، اعتدال امروز فصل نوینی از مناسبات بین المللی را در زمینه های مختلف به ارمغان آورده است نمونه اش برجام است، ما توانستیم با تدبیر  و اعتدال حقانیت خود را علیه تحریم های ظالمانه به اثبات برسانیم و آن از پیش روی ملت برداریم، اعتدال حمایت رهبری و بسیاری از مراجع معظم را به همراه داشت، اعتدال توانست نمره قبولی برجام را از مجلس اصول گرایان بگیرد و تکاپوی اصول گرایان رادیکال را در آسیب رساندن به برجام ناکام بگذارد.

سخن کوتاه اعتدال می تواند تخاصم را به تفاهم تبدیل نماید و به گفته شانتال موفه: “این یعنی هنر سیاست ورزی.”

 

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار شهرستان سلماسدانشجوی دکترای جامعه شناسی سیاسی

برچسب ها :
  1. سینا

    استاد تیموری واقعا قشنگ بود ممنونم 👏

  2. اصغر شیدائی حبشی

    با عرض سلام به اقای تیموری خیلی عالی بود ممنون

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان های فارسی یا تورکی باشند منتشر نخواهند شد.