تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۸:۰۹

جزئیات استانی شدن انتخابات مجلس

جزئیات استانی شدن انتخابات مجلس

نمایندگان مجلس باید ۱۵ درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود و بالاترین رای را در استان کسب کنند نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که نمایندگان هر استان در انتخابات باید ۱۵درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود را کسب کنند و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند.  نمایندگان در ادامه

نمایندگان مجلس باید ۱۵ درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود و بالاترین رای را در استان کسب کنند نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که نمایندگان هر استان در انتخابات باید ۱۵درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود را کسب کنند و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند.

 نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس مواد ۶ و ۷ طرح استانی – شهرستانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

بر اساس ماده ۶ این طرح که با ۱۶۷ رأی موافق ، ۱۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید، وزارت کشور موظف است برگه های رأی را به گونه ای طراحی و در اختیار رأی دهندگان قرار دهد که هر رأی دهنده در استان بتواند برای همه کرسی های نمایندگی حوزه های موجود در استان به صورت مجزا نماینده انتخاب کند، همچنین در برگه رأی محلی جهت رأی به عنوان فهرست تعیین شود.

نمایندگان ماده ۷ این طرح را نیز با ۱۵۳ رأی موافق، ۲۷ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر تصویب کردند که بر اساس آن از هر حوزه انتخابیه موجود استان نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۱۵ درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه موضوع تبصره ذیل ماده یک این قانون را کسب کرده و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند ، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می شوند.

در تبصره ماده یک این طرح نیز مقرر شد: تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه های انتخابیه موجود استان است که مستند به قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس مصوب ۳۰ فروردین ۶۶ و اصلاحیه بعدی آن تعیین شده اند.

نمایندگان همچنین تبصره ماده ۷ این طرح را تصویب کردند که بر اساس آن در صورتی که حدنصاب در این ماده برای یک یا چند کرسی به دست نیاید ، نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رأی را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان کسب کرده باشند، به عنوان نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می یابند.

منبع : ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.