تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۱

سطح تراز دریاچه ارومیه ۶۹سانتیمتر افزایش یافت

سطح تراز دریاچه ارومیه ۶۹سانتیمتر افزایش یافت

  به گزارش ایرنا، مهرنگ دوستی رضایی افزود: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه) ۱۲۷۰.۰۸ متر بود که در ۶ ماه و نیم گذشته ۶۹ سانتیمتر بالاتر آمده است. وی اضافه کرد: سطح تراز امروز یکشنبه ۱۵ فرودین ماه ۹۵ دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته

IMAGE635541664044571675

 

به گزارش ایرنا، مهرنگ دوستی رضایی افزود: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه) ۱۲۷۰.۰۸ متر بود که در ۶ ماه و نیم گذشته ۶۹ سانتیمتر بالاتر آمده است.
وی اضافه کرد: سطح تراز امروز یکشنبه ۱۵ فرودین ماه ۹۵ دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته نیز هشت سانتیمتر افزایش یافته و نسبت به سطح تراز زمان مشابه ۲ سال پیش ۱۰ سانتیمتر بیشتر شده است.

وی اظهار کرد: افزایش ورودی آب به دریاچه ارومیه از طریق بارش های خوب پاییزی، زمستانی و بهاری و همچنین وارد شدن میزان آب مناسب از رودخانه ها و رهاسازی آب سدها به همراه پایین بودن دما و کم بودن تبخیر آب از جمله عوامل افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه به شمار می رود.
مدیر مطالعات پایه منابع آبی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در صورت تداوم بارش ها و با آب شدن یخ کوه ها و روان شدن آب بیشتر در رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا اواخر اردیبهشت ماه، انتظار می رود که سطح تراز آبی این دریاچه بیشتر افزایش یابد.

دوستی رضایی با اشاره به وضعیت مناسب بارش ها در فروردین ماه امسال نسبت به سال های گذشته گفت: در سال آبی جاری نیز رژیم خوب بارشی را شاهد بودیم و علاوه بر بارش برف مناسب به ویژه در مناطق کوهستانی، دمای هوا نیز کم بود و این امر بر کاهش تبخیر تاثیر گذاشت تا امسال وضعیت دریاچه بهتر از هر سال باشد.

وی افزود: اجرای طرح های احیایی دریاچه ارومیه نیز یکی از مهمترین مواردی بود که موجب شد تا مشکل آبرسانی به حوضچه آبی دریاچه حل شود و سطح آب دریاچه بالا بیاید.
در سال آبی جاری از چهار سد مهاباد، بوکان، زولای سلماس و حسنلوی نقده در مجموع ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.

دریاچه ارومیه از ۱۹ سال پیش با روند کاهش میزان آب و تراز رو به رو بوده و در این مدت، سطح آن هفت متر و ۴۱ سانتیمتر نسبت به حداکثر سطح تراز کاهش یافته است.

تراز این دریاچه در ابتدای سال آبی ۹۳-۹۴ حدود ۱۲۷۰.۱۵ و در ابتدای سال آبی ۹۴-۹۵ حدود ۱۲۷۰.۰۸ متر بود که نشان از کاهش ناچیز سطح دارد و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.
این در حالی است که در برخی سال ها سطح تراز آبی دریاچه ارومیه بیش از یک متر کاهش داشته است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه های ۲۶ گانه برای احیای این دریاچه تصویب شد و به اجرا درآمد که نتیجه آن، تثبیت میزان آب دریاچه در ۲ سال متوالی گذشته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.