تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۱۰

بررسی شکایات انتخاباتی در شورای نگهبان تا چند روز آینده

بررسی شکایات انتخاباتی در شورای نگهبان تا چند روز آینده

به گزارش عصر سلماس: ایسنا، سیامک ره‌پیک ابراز امیدواری کرد نتایج بررسی این شکایات در اسرع وقت تا قبل از پایان سال به‌اتمام برسد. وی با تبیین فرآیند دریافت و بررسی شکایات انتخاباتی در هیات های اجرایی و نظارتی گفت: طبق قانون شکایات از بخش های مختلف هم به هیات‌های اجرایی و هم به شورای

201500210300_soso-f

به گزارش عصر سلماس: ایسنا، سیامک ره‌پیک ابراز امیدواری کرد نتایج بررسی این شکایات در اسرع وقت تا قبل از پایان سال به‌اتمام برسد.

وی با تبیین فرآیند دریافت و بررسی شکایات انتخاباتی در هیات های اجرایی و نظارتی گفت: طبق قانون شکایات از بخش های مختلف هم به هیات‌های اجرایی و هم به شورای نگهبان ارسال و در این هیات‌ها به شکل اولیه بررسی شده است.

ره‌پیک ابراز امیدواری کرد: نتایج بررسی هیات‌های اجرایی به‌طور کامل به شورای نگهبان برسد و بررسی اولیه شکایاتی نیز که در این شورا دریافت شده است به نتیجه برسد.

وی گفت: ما همه این شکایات را آماده می‌کنیم تا در شورای نگهبان بررسی شود.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات افزود: در این مرحله شکایات انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان مربوط به حوزه های انتخابیه سراسر کشور باید بر اساس گزارش‌ها بررسی و صحت انتخابات در این حوزه‌ها تایید شود.

ره‌پیک گفت: انتخابات در حوزه هایی که مشکلی ندارند یا شکایاتی واصل نشده و یا شکایات مستند و در حدی نبوده است که خللی در نتیجه انتخابات وارد کند، تایید می شود.

وی افزود: اما اگر شکایات و مستندات دریافت شده در روند انتخابات هر حوزه مشکلاتی ایجاد کند طبعا در شورای نگهبان درباره آن تصمیم گیری می شود.

ره پیک در پاسخ به پرسشی درباره آمار شکایت های دریافتی گفت: تعداد شکایات دریافت شده اعم از گزارش های مردمی، دستگاه‌ها و هیات های نظارت زیاد است، منتهی طبق قانون شکایات باید مستند و مستدل باشد که در بخش های کارشناسی در حال بررسی است.

وی افزود: تعدادی از این پرونده از طریق هیات اجرایی بررسی شده که بخش عمده اش تایید انتخابات حوزه ها بوده به این معنی که شکایاتی دریافت نشده است.

ره‌پیک گفت: این پرونده ها به مرور در حال دریافت و هنوز به اتمام نرسیده است.

وی افزود: در شورای نگهبان نیز پرونده‌ها دسته بندی شده و بخش هایی که مستند و مستدل است طبق قانون در دستور کار و بررسی قرار دارد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که آیا شکایات دریافتی در این شورا در حدی هست که به ابطال انتخابات در حوزه های انتخابیه منجر شود گفت: پرونده ها باید در این شورا بررسی شود و در حال حاضر تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

ره‌پیک در پاسخ به پرسش دیگری درباره ترکیب جلسات شورای نگهبان برای بررسی شکایات گفت: شکایاتی که به طور مستند و مستدل دسته بندی شده است در صحن شورا مطرح و بررسی می شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان پیشنهادی وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: دو زمان پیشنهادی این وزارتخانه اواخر ساعات اداری دیروز دریافت شد که این هفته در نخستین جلسه شورا مطرح و بررسی می شود.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات افزود: با توجه به شرایط مختلف، زمانی که مناسب تر باشد برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین و اعلام می شود.
منبع: ایلنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.