تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۱۳

امضای تفاهم نامه اقتصادی بین شهرهای سلماس و وان ترکیه

امضای تفاهم نامه اقتصادی بین شهرهای سلماس و وان ترکیه

به گزارش ایرنا، رئیس اتاق بازرگانی استان وان ترکیه روز چهارشنبه در حاشیه امضای این تفاهمنامه گفت: با امضای این تفاهمنامه، شرکت ها و بازرگانان استان وان ترکیه در سه ماه نخست سال آینده نمایشگاه بزرگ این استان را برای خرید شهروندان سلماس در این شهرستان بر پا خواهند کرد. نجدت تقوا از بازارچه مرزی

دیدار هیئت تجاری استان وان ترکیه با فرماندار سلماس - اسفند ماه 1394 - 2

به گزارش ایرنا، رئیس اتاق بازرگانی استان وان ترکیه روز چهارشنبه در حاشیه امضای این تفاهمنامه گفت: با امضای این تفاهمنامه، شرکت ها و بازرگانان استان وان ترکیه در سه ماه نخست سال آینده نمایشگاه بزرگ این استان را برای خرید شهروندان سلماس در این شهرستان بر پا خواهند کرد.
نجدت تقوا از بازارچه مرزی کوزه رش سلماس به عنوان بهترین پتانسیل برای شناساندن و مراوده اقتصادی بین تجار ترک با طرف ایرانی یاد کرد و گفت: ما استعدادهای منطقه کوزه رش سلماس را به صورت کامل ارزیابی کرده ایم و در آینده نزدیک برای بازگشایی این بازارچه با بازارچه گلینجک ترکیه تصمیم گیری خواهیم کرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان وان ترکیه افزود: طول مرز بین ایران و ترکیه ۳۸۰ کیلومتر است که تمامی آن در محدوده استان وان واقع شده و مصمم به تقویت و توسعه همبستگی، برادری و تجارت بیش از پیش بین ۲ کشور هستیم.
تقوا با تاکید بر این که ایران، مهمترین دروازه ترکیه به آسیاست، گفت: تحقق هدف ۳۰ میلیارد دلاری تجارت بین ایران و ترکیه با تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری استان های مرزی بین دو کشور میسر خواهد شد.
مسعود حاجی علیلو فرماندار شهرستان سلماس نیز در این زمینه گفت: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه مرزی سلماس می تواند نقش مهمی در توسعه تجارت بین دو استان وان و شهرستان سلماس داشته باشد.
وی بر استفاده از ظرفیت های اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ و ایجاد فرصتهای همکاری های ایران و ترکیه تاکید کرد و ادامه داد: برای دستیابی به هدف ۳۰ میلیارد دلاری، باید همکاری بخش های خصوصی ایران و ترکیه به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یابد و تجارت در دروازه های مرزی و حمل و نقل بهبود یافته و مناسبات بانکی روان شود.
شهرستان سلماس با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در شمال استان آذربایجان غربی و ۹۰ کیلومتری مرکز آن واقع شده است و در محدوده این شهرستان، ۸۵ کیلومتر مرز مشترک بین ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه وجود دارد.

دیدار هیئت تجاری استان وان ترکیه با فرماندار سلماس - اسفند ماه 1394 - 5

دیدار هیئت تجاری استان وان ترکیه با فرماندار سلماس - اسفند ماه 1394 - 4

دیدار هیئت تجاری استان وان ترکیه با فرماندار سلماس - اسفند ماه 1394 - 3

دیدار هیئت تجاری استان وان ترکیه با فرماندار سلماس - اسفند ماه 1394 - 1

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.