تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰:۳۹

توقف برنامه «فیتیله» به دلیل توهین به مردم آذربایجان/ برکناری و توبیخ برخی مدیران شبکه ۲

توقف برنامه «فیتیله» به دلیل توهین به مردم آذربایجان/ برکناری و توبیخ برخی مدیران شبکه ۲

  به گزارش روابط عمومی رسانه ملی در خبری اعلا م کرد در پی پخش برنامه «فتیله‌ای» روز جمعه ۱۵ آبان ماه از شبکه دو سیما که  بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری

 

۱۰۱

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی در خبری اعلا م کرد در پی پخش برنامه «فتیله‌ای» روز جمعه ۱۵ آبان ماه از شبکه دو سیما که  بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.

«قومیت های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تند باد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید.  در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.

لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه  ۱۵ آبان ماه در یکی از بخش های برنامه فیتیله که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیما است، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می گردد.

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری زبانان عزیز  و به دور از هر گونه توجیه رسانه‌ای برای رفع  کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

– علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل  در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.

– با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم  و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه فیتیله فعلا متوقف می شود.

– مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.

بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی،  موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.»

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

همشهری سه شنبه , ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۱

صل ۱۵ قانون اساسی می‌گوید: “زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏، فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبان‌های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏”. نکته مهمی که در ماجرای برنامه فیتیله نهفته است، این است که اعتراضات اخیر صرفاً ناظر به یک برنامه خاص تلویزیونی نبوده بلکه اعتراض به عدم اجرای کامل این اصل قانون اساسی است.

برنامه فیتیله، در برنامه اخیر خود، مرتکب خطایی شد که رنجش خاطر ده‌ها میلیون ایرانی را به دنبال داشت. نه تنها ترک‌ها که همه ایرانیان از این برنامه ناراحت شدند، چراکه هیچ انسان شرافتمندی توهین به انسان‌های دیگر را برنمی‌تابد.

در این باره نکاتی چند قابل توجه و تأمل است:

۱ – آنچه در این برنامه رخ داد، صرفاً استفاده از «زبان ترکی» یا «فارسی با لهجه ترکی» در یک برنامه طنز نبود، چراکه این موضوع اساساً توهین تلقی نمی‌شود و همه زبان‌ها و گویش‌ها از جمله ترکی، شمالی، لری و … در برنامه‌های طنز و جدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و کسی هم رنجیده خاطر نمی‌شود. آنچه اتفاق افتاد، فارغ از بحث قومیت‌ها، یک بی‌نزاکتی بود که نام طنز و حتی جوک هم نمی‌توان بدان نهاد (مسواک زدن با فرچه دستشویی! مشمئزکننده نیست؟ آن هم در برنامه کودک).

حال نسبت دادن این بی‌ادبی چندش‌آور به یکی از اقوام ایرانی، چه ترک، چه لر، چه شمالی و … حتماً باعث رنجش می‌شود که شد و حق را باید به مردم آذربایجان و ترک‌های ایران داد که نسبت به این بی‌ادبی و اهانت، اعتراض کنند.

۲- اعتراضات مردم آذربایجان به این موضوع، به صورتی کاملاً مسالمت‌آمیز و مدنی رخ داد. آنها در ارومیه، تبریز و برخی شهرها و مراکز دانشگاهی، تجمعاتی شکل دادند و با در دست داشتن نوشته‌ها و سر دادن شعارهایی، از این موضوع انتقاد کردند و سپس به تجمع خود پایان دادند.

این در حالی است که برخی جریان های خارج کشور تلاش می‌کردند این ماجرا را زمینه‌ای برای آتش‌افروزی و اختلاف‌زایی کنند و هیزم‌بیار معرکه شوند.

همراهی نهادهای دولتی و حکومتی با مردم، از امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان غربی گرفته تا نمایندگان مجلس و نیروی انتظامی و … نشان داد که اگر مسئولان با مردم همراه شوند و حتی در اعتراضات تقابل نکنند، کارها بهتر پیش می‌رود.

حال فرض کنید که مسئولان، نابخردانه عمل می‌کردند و سعی در پراکندن مردم معترض یا بازداشت آنها داشتند. در چنان فرضی، چه فاجعه‌ای رخ می‌داد و یک اعتراض مدنی مسالمت‌آمیز به چه بحرانی تبدیل می‌شد!

۳ – عذرخواهی رئیس صداوسیما، مدیران شبکه ۲، تهیه‌کننده برنامه و بازیگران فیتیله، اقدام مناسبی بود که به عنوان مطالبه مردم شهرهای ترک‌نشین محقق شد و لذا ادامه دادن موضوع، با منطق و خردمندی سازگار نیست. ماجرای اخیر، یک ماجرای پایان‌یافته است اما درس‌ها و عبرت‌های آن باید دائمی باشد و احترام به اقوام ایرانی، آویزه گوش همه و مشخصاً صاحبان تریبون باشد.

مردم آذربایجان نیز بزرگوارتر از آنند که نبخشند یا به قطع نان کسی راضی شوند. مهم تنبّه بود که حاصل شد.

۴- اما نکته مهمی که در این ماجرا نهفته است و نباید آن را مغفول گذاشت، این است که اعتراضات اخیر، صرفاً ناظر به یک برنامه خاص تلویزیونی نبوده است بلکه بیش از آن، اظهار هویت و اعتراض به عدم اجرای کامل اصل ۱۵ قانون اساسی است؛ اعتراضی که همواره مترصد فرصتی برای ظهور است.

اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبان‌های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.»

بخش اول این اصل به طور کامل اجرا می‌شود رولی موضوع تدریس زبان‌های محلی و قومی، مغفول مانده است یا بسیار محدود بدان پرداخته می‌شود. این در حالی است که مردم آذربایجان، به معنای واقعی کلمه و بی هیچ شعار و تعارفی، متعهد به قانون اساسی، تمامیت اضی و همبستگی ملی هستند و موضوعاتی نظیر پان‌ترکیسم، در بین عموم مردم واقعاً جایگاهی ندارد. اتفاقاتی نظیر ماجرای فیتیله را نیز به حساب خطای افراد می‌گذارند و نه فراتر از آن.

بنابراین اگر این اصل قانون اساسی به طور کامل اجرا شود، هم مطالبه قانونی مردم محقق شده و هم بهانه‌جویانی که می‌کوشند از آب آلوده ماهی بگیرند و اتحاد ملی را خدشه‌دار کنند، خلع سلاح می‌شوند.

و سخن پایانی این‌که احترام به همدیگر، سرمایه تاریخی و گرانبهایی است که ایران را در گذر تاریخ با همه اقوام و زبان‌ها و ادیان و مذاهب مختلف، پابرجا و استوار نگه داشته است. این سرمایه بی‌بدیل را حفظ کنیم و همدیگر را، مانند همیشۀ تاریخ، دوست بداریم.

علی چهارشنبه , ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۴

واقا رنجش آوره