تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۰:۲۰

صحت و سقم مرگ زن باردار سلماسی به دلیل بی پولی از زبان سخنگوی وزارت بهداشت

صحت و سقم مرگ زن باردار سلماسی به دلیل بی پولی از زبان سخنگوی وزارت بهداشت

عصر سلماس– ایرنا نوشت:سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر مرگ زن باردار را در سلماس که بر اثر بی پولی در شبکه های اجتماعی اعلام شده بود، تکذیب کرد. ایرج حریرچی  افزود: طی روزهای گذشته خبری مبنی بر مرگ یک زن باردار در شهر سلماس در برخی رسانه ها منتشر شد که گویی

عصر سلماس– ایرنا نوشت:سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر مرگ زن باردار را در سلماس که بر اثر بی پولی در شبکه های اجتماعی اعلام شده بود، تکذیب کرد.

ایرج حریرچی  افزود: طی روزهای گذشته خبری مبنی بر مرگ یک زن باردار در شهر سلماس در برخی رسانه ها منتشر شد که گویی این زن به علت بی پولی پذیرش نشده و به همین علت فوت کرده است.
وی گفت: ماجرا از این قرار است که این حادثه در چند روز گذشته نبوده و بلکه در دو ماه گذشته بوده است و معلوم نیست به چه دلیل افرادی این خبر دروغ را در این زمان منتشر کرده اند و چه هدفی را دنبال می کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این خانم فرزند سوم را باردار بوده و دو فرزند قبلی خود را نیز به روش زایمان طبیعی به دنیا آورده بود و در هیچکدام از زایمانهای طبیعی قبلی مشکلی نداشت به همین علت نامزد انجام سزارین نبود.
وی گفت: بر اساس اسناد موجود این زن باردار بدون هیچ مشکی زایمان طبیعی را در بیمارستان دولتی سلماس انجام داده و فرزند او نیز بدون هیچ مشکلی به دنیا آمده و حتی به او شیر نیز داده است.
حریرچی افزود: فردای روز زایمان این زن دچار ناراحتی قلبی و ضربان بالای قلب می شود و عضلات قلب وی دچار ضعف می شود که به آن کاردیومیوپاتی گفته می شود بعد از ویزیت متخصص قلب این زن باردار برای ادامه درمان به بیماستان ارومیه اعزام می شود که در این بیمارستان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهد.
وی گفت: بنابراین شایعات مبنی بر پذیرش نشدن این زن به علت بی پولی نادرست است ضمن اینکه هزینه سزارین در بیمارستان دولتی یک میلیون و ۳۹۴ هزار تومان است که سهم بیمار از این رقم سه درصد یعنی حدود ۴۲ هزار تومان است و این قابل قبول نیست که یک خانواده کشاورز توان پرداخت ۴۲ هزار تومان را برای سزارین نداشته و همسر او بر اثر بی پولی پذیرش نشده و فوت کرده باشد.
طی روزهای گذشته اخبار متعددی در فضای مجازی و برخی رسانه ها و روزنامه های مختلف درباره مرگ یک زن باردار در سلمان به علت بی پولی منتشر شده است.

توضیحات رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه 

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ضمن تکذیب خبر فوت مادر باردار سلماسی در بیمارستان به دلیل عدم توانایی مالی گفت: بیماری با مشخصات مطرح شده در برخی رسانه ها به دلیل بیماری قلبی فوت کرده و مرگ وی هیچ ربطی به نوع زایمان وی نداشته است و  فرآیند زایمان وی بدون مشکل صورت گرفته است.

جواد آقازاده ضمن بیان این مطلب و توضیح کامل این خبر گفت: چند روز پیش خبری مبنی بر فوت مادر بارداری به دلیل نداشتن استطاعت مالی جهت عمل سزارین در یکی از سایت ها منتشر شد.

وی گفت: بلافاصله موضوع را از بیمارستان سلماس پیگیری گردیم که گزارش ها حاکی از آن بود که طی روزهای اخیر هیچ مادر بارداری در این بیمارستان فوت نکرده است و از این رو  این خبر تکذیب شد.

دکتر آقازاده افزود: روز گذشته مجددا  ادعای دیگری مبنی بر فوت این مادر باردار به دلیل بی توجهی در بیمارستان  منتشر شد که مجددا موضوع را بررسی کردیم و متوجه شدیم حدود ۲ ماه پیش در بیماستان سلماس مادر بارداری مراجعه و زایمان طبیعی کرده است.

وی در توضیح بیشتر گفت: طبق بررسی ها این مادر باردار برای سومین زایمان خود به بیمارستان مراجعه کرده بود و دو زایمان قبلی وی نیز به صورت طبیعی بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه افزود: این مادر باردار یک روز پس از انجام زایمان طبییعی و به تشخیص دکتر متخصص قلب و عروی بیمارستان و با همراهی این متخصص به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان شهدای ارومیه اعزام می شود که در آنجا بیمار به دلیل کاردیومیوپاتی فوت می کند.

دکتر آقازاده با تاکید بر اینکه طبق بررسی های صورت گرفته همسر بیمار نیز موضوع عدم انجام سزارین به دلیل نداشتن پول را تکذیب کرده است گفت: همسر این مادر باردار اظهار داشت در هنگام مراجعه به بیمارستان پول به اندازه کافی داشته ولی پولی از ما طلب نشد اما وی ادعا می کند ممکن است در رسیدگی به همسر وی کم توجهی شده باشد.

دکتر آقازاده گفت: در همین خصوص از همسر بیمار سوال شد که آیا تیم درمانی بیمارستان با مشاهده بیمار بدحال شما اقدامات لازم درمانی را برای بیمار انجام داده است که وی در پاسخ گفت: کادر درمانی بیمارستان اقدامات درمانی لازم را صورت دادند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با بیان اینکه موضوع بی توجهی به بیمار نیز طبق بررسی ها صحت ندارد تاکید کرد این مادر باردار به دلیل بیماری قلبی که داشته است در بیمارستان ارومیه فوت نموده است.

دکتر آقازاده در عین حال تصریح کرد: مرگ مادر باردار یکی از شاخص های سلامت کشورها محسوب می شود و این شاخص به صورت مستمر و مرتب از طریق ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی رصد و بررسی می شود.

دکتر آقازاده گفت: با توجه به اینکه تمام تلاش تیم سلامت این است که میزان مرگ و میر مادران را پایین بیاورند گفت: از آنجایی که  موضوع فوت مادر باردار برای ما اهمیت دارد قضیه را بررسی نموده ایم و طبق بررسی های صورت گرفته  محرز  شده است که بیمار به دلیل قصور فوت نکرده  بلکه علت فوت او ناراحتی قلبی بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول سلامت به لحاظ کاهش هزینه های درمانی از جیب مردم، انقلابی ایجاد کرده است گفت: شاید در گذشته خیلی از بیماران به دلیل عدم بضاعت مالی پشت درهای بیمارستان می ماندند اما امروز هزینه های درمانی در شهرها به ۶درصد و در روستاها به ۳درصد کاهش یافته است.

دکتر آقازاده خاطرنشان کرد: هزینه عمل سزارین قبل از اجرای طرح تحول سلامت ۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان بوده است و با اجرای این طرح هزینه انجام عمل سزارین در روستاها به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان و در شهرها به ۱۵۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی گفت: در مورد این مادر باردار نیز که ادعا شده بود به دلیل نداشتن استطاعت مالی برای انجام عمل سزارین فوت شده است آیا منطقی است که بیمارستان تنها برای دریافت ۱۵۰هزار تومان از انجام عمل سزارین به قیمت فوت مادر باردار ممانعت به عمل آورد؟! ضمن اینکه این مادر باردار دو فرزند قبلی خود را زایمان طبیعی کرده و نیازی به انجام سزارین برای تولد فرزند سوم خود نداشته است در عین حال همسر او نیز اعلام کرده است که پول کافی به همراه داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه با تاکید بر اینکه رسانه ها باید در انتشار اینگونه اخبار غیرواقعی اخلاقمداری را رعایت کنند، گفت: این گونه ادعاها باید با مستندات و ادله کافی مطرح شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تصریح کرد: در مورد مرگ مادر باردار سلماسی هیچ گونه قصوری صورت نگرفته و بیمار به علت نداشتن کافی پول فوت نکرده است و فوت او به دلیل بیماری قلبی بوده است.

دکتر آقازاده در پایان تاکید کرد: هدف از طرح اینگونه مسایل در رسانه ها به زیر سوال بردن دستاورد های طرح تحول نظام سلامت از سوی منتقدین این طرح است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.