تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۲

نارضایتی مردم سلماس از استمرار مشکلات مسکن مهر

نارضایتی مردم سلماس از استمرار مشکلات مسکن مهر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی آذرپیام؛ چند روزی از تجمعات دوباره مردم سلماس در اعتراض به روند وعده های توخالی مسئولان برای تحویل برخی از واحدهای مجتمع ۴۵۹ واحدی مسکن مهر سلماس می گذرد و در خبرهای گوناگون نیز تصاویر این تجمعات منتشر شده است. مسکن مهر

نارضایتی مردم سلماس از استمرار مشکلات مسکن مهر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی آذرپیام؛ چند روزی از تجمعات دوباره مردم سلماس در اعتراض به روند وعده های توخالی مسئولان برای تحویل برخی از واحدهای مجتمع ۴۵۹ واحدی مسکن مهر سلماس می گذرد و در خبرهای گوناگون نیز تصاویر این تجمعات منتشر شده است.

مسکن مهر از دو کلمه تشکیل شده است که دل هر انسانی را که بی اطلاع از وضعیت اجرا و تحویل پروژه ها باشد، آرامش می بخشد و به نوعی کلمه  “مهر” نوعی تلقی مضاعف از آرامش را گسترش می دهد ولی مدیریت و برنامه ریزی ناصحیح و خیانت های عظیم و بسیار بزرگ مجریان طرح مسکن مهر در طول سنوات گذشته و حتی هم اکنون باعث شده است که حتی کودکان نیز با شنیدن کلمه مسکن مهر به فکر یک دروغ بزرگ و یک مشکل عظیم بیافتند.

البته از اهداف اجرای طرح مساکن مهر همین عنوان که نیازمندان و اقشار کم درآمد صاحب سقفی بالای سرشان شوند، کافی و توجیه پذیر می کرد که صدالبته باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فنی این طرح نیز با مطالعه ای بسیار دقیق و اصولی بر ترازوی قضاوت اجرا یا عدم اجرا می نشست که متاسفانه بسیار عجولانه به برگزاری مراسمات مختلف کلنگ زنی و اجرا و افتتاح برای آقایان مسئول انجامید.

شهرستان سلماس نیز از این غافله پرشتاب تعریف پروژه های مسکن مهر و کلنگ زنی های مختلف مستثنی نبود و به نوعی جزو اولین شهرهای حاضر در صف اجرای طرح در سال ۱۳۸۶ قرار گرفت.

سابقه تعریف دو پروژه مسکن مهر در سلماس با مجموع ۵۱۹ واحد مسکونی به دوران دولت قبلی و در سال ۱۳۸۶ برمی گردد که در دو نقطه مختلف از شهرستان سلماس یعنی در زمین شهری ( یا فرودگاه سابق) در ضلع شمالی شهر و همچنین در ضلع جنوب غربی شهر در جاده سلماس تازه شهر تعریف و با یک برنامه کاملا غیر اصولی و غیرمنطقی بصورت تعاونی های مسکن ساماندهی شدند.

ساماندهی در تعاونی ها علاوه بر به وجود آوردن مشکلات و معضلات مالی باعث شد که حتی بیش از ظرفیت تعریف شده برای این دو پروژه ثبت نام از متقاضیان انجام شود که نهایتا باعث توقف پروژه شده و تنها برای تکمیل و تحویل دو بلوک از پروژه ۴۵۹ واحدی جاده تازه شهر قراردادی سه جانبه جاری شد.

این داستان پرپیچ خم که همیشه باعث عذاب و ناراحتی متقاضیان و ثبت نام کنندگان شده بود به دهه فجر سال گذشته منتهی شد که با حضور استاندار برای افتتاح همین دو بلوک اشاره شده مراسمی ویژه برای دهه فجر سال ۱۳۹۳ برنامه ریزی گشت.

مهندس قربانعلی سعادت نیز با دیدن مشکلات فنی فاحش و غیر قابل گذشت در این واحدها، با تذکر به مجریان طرح نسبت به اصلاح موارد فنی و عمرانی موجود دستور صادر کرد که با گذشت ۶ ماه از این تذکر، مردم دوباره ملزم به پرداخت مابه تفاوتی از هزینه اشاره شده در قرارداد شده اند که بدلیل افزایش نرخ تمام شده واحدها مکلف به پرداخت آن می شوند.

هم اکنون مسکن مهر که عموما به اقشار کارگر و کم درآمد در این پروژه اختصاص یافته است، دلیلی بر ناراحتی و عذاب روحی و اجتماعی خانواده هایی شده است که حتی با فروش فرش زیر پایشان انتظار تامین سقفی برای بالای سرشان داشتند و امروز نمی توانند مابقی مبالغ  درخواستی را تامین نمایند.

تجمعات به حق متقاضیان نهایتا در دهم مرداد ماه در مقابل  واحدهای مسکن مهر جاده تازه شهر باعث می شود که  معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار سلماس و رییس اداره مسکن و شهرسازی این شهرستان  با حضور در بین مردم، مشکلات را مورد بررسی قرار داده و قول مساعدی مبنی بر پاسخگویی ظرف مدت یک هفته ارائه دهند.

هفدهم مرداد وعده دیدار و پاسخ مسئولین به مردم بود که متناسفانه فقط مردم در محل حاضر شدند و هیچ خبری از مسئولین نبود.

با حضور خبرنگاران در محل تجمع، نماینده پیمانکار به سرعت از تصویربرداری از واحدها جلوگیری کرد و از انجام وظیفه این قشر زحمت کش در روزی که به یاد خبرنگار شهید محمود صارمی به نام روز خبرنگار نامگذاری شده بود؛ جلوگیری کرد.

معاون سیاسی فرماندار سلماس نیز در خصوص این اعتراض مردم اعلام کرد: وعده تحویل واحد ها در دهم مرداد ماه از طرف پیمانکار و عدم عمل به این وعده باعث ناراحتی مردم شده بود.

با توجه به گفته معاون فرماندار سلماس؛ برای تحویل واحدهای بلوک های ۹ و ۷ مجتمع ۴۵۹ واحدی مسکن مهر جاده تازه شهر سلماس، ‌متقاضیان باید مبالغی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال پرداخت کرده و طبق قرارداد عمل نمایند و بقیه بلوک های این مجتمع نیز باید لیست نهایی قیمت ها استخراج شده و سپس آماده تحویل شوند که متاسفانه شرکتهای تعاونی حاضر به همکاری در این باره نشده اند.

بر اساس تبصره ۱ قرارداد تلقی می گردد که نحوه محاسبه پرداخت پیمانهای فاقد تعدیل، باید براساس صورت وضعیت کارکرد فهرست بها های پایه صورت بگیرد ولی هم اکنون نوعی تناقض با درخواست دریافت مبلغی برای اضافه بها تمام شده واحد ها و تبصره یک مشاهده می شود که باید هرچه سریعتر از طرف مسوولین اجرایی و قضایی بالاخره نتیجه ای قانونی و منطقی براساس توان پرداختی متقاضیان انجام شود.

امیر تیموری نهایتا موضوع را در حال پیگیری از طریق دستگاه قضایی دانست و اعلام کرد برای رسیدگی به این موضوع، دادگستری سلماس در حال پیگیری می باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Mojgan سه شنبه , ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۵۳

سلام این همه سال طول کشید مردم چشم امیدشون به این مسکن مهر هست ولی هنوز خبری نیست بهمن ۹۳ به صورت نمادین افتتاح کردن ولی کو هنوز تحویل نداده اند الانم که متاسفانه همه بلوکه ها اماده هستن بجز دو بلوک که کارهای اب وبرق کشی همه مونده کارفرماها باهم دگیر هستن معلوم نیست این وسط کی پول رو خورده که دوباره مبان از اعضا بگیرن این پولو